E-Marketing. Czym właściwie jest?

Czym jest marketing internetowy?

W dzisiejszych czasach najprężniej rozwijającym się, oraz dającym najwięcej korzyści kanałem informacyjnym jest właśnie internet. Nic więc dziwnego, że największe marki stawiają głównie na reklamę w internecie. Na marketing internetowy może składać się multum działań reklamowych. Zaczynając od pozycjonowania stron internetowych, a kończąc na aktywnym uczestnictwie w życiu mediów społecznościowych.

Dlaczego warto? Nawet trzeba!

marketing internetowy promujemy360

Krótko mówiąc, dlaczego warto, to można wywnioskować już z pierwszego akapitu. Mamy XXI wiek, teraz w internecie można znaleźć dosłownie wszystko, mało tego… nawet nie trzeba szukać, a wiele rzeczy przydatnych i tych mniej ważnych same sprytnie nam się sugerują. Przeciętny użytkownik Facebooka spędza tam minimum kilkanaście minut dziennie, dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie pokazać się?


Reklamy w tradycyjnych kanałach informacyjnych powoli odchodzą do lamusa. Najlepszym przykładem jest 15 sekundowa reklama transmitowana w telewizji – dla zdecydowanej większości ludzi jest irytująca, w ogóle nie interesująca -w skrócie jest po prostu niechcianą przerwą w oglądaniu naszego ulubionego programu 🙂
Zupełnie inaczej ma się dokładnie ta sama reklama wyświetlana przed, lub w trakcie film naszego ulubionego twórcy na YouTube. Jeżeli reklama nas nie interesuje, to po prostu ją pomijamy. Natomiast szereg algorytmów stara się dopasować najbardziej zbliżone do nas reklamy, te które rzeczywiście mogą nas czy potencjalnego konsumenta zainteresować.

Jednak to tylko jeden z wielu przykładów, jak marketing internetowy rozwija się w stosunku do tradycyjnych kanałów reklamowych. Kolejnym atutem jest to, że w internecie może zareklamować się dosłownie każdy, nawet z zerowym nakładem pieniężnym. Przekonaj się o tym sam. Oczywiście my, jako platforma Promujemy360.PL oferujemy profesjonalne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w świecie online marketingu.

Gdzie się reklamować?

Można tutaj wymienić wiele rodzajów i metod reklamy w internecie. Wybraliśmy i opisaliśmy kilka (naszym skromnym zdaniem) najskuteczniejszych działań marketingowych.

SEO i pozycjonowanie stron internetowych

Chcesz, aby Twoja strona internetowa okupowała czołowe miejsca w wyszukiwarkach internetowych? Zadbaj o prawidłowe SEO oraz pozycjonowanie swojej strony internetowej. Pamiętaj jednak, że SEO i pozycjonowanie to dwa inne pojęcia, jednak ściśle ze sobą współpracujące. Pamiętaj, że najważniejszą wyszukiwarką jest Google – to właśnie z tej wyszukiwarki korzysta miażdżąca większość użytkowników internetu.

Social Media Marketing

Czyli marketing w mediach społecznościowych. Facebook, Instagram, Twitter, to zdecydowani liderzy wśród social mediów. Podstawą dobrej reklamy jest aktywnie i schludnie prowadzony profil na tych portalach. Płatne i sponsorowane reklamy to temat na później, najpierw postaraj się jak najwięcej osiągnąć poprzez korzystanie tylko i wyłącznie z zasięgów organicznych (darmowych).

Google Ads, linki sponsorowane

Płatna reklama w wyszukiwarce Google. Na pewno zauważyłeś/aś, że przy próbie wyszukania czegoś w Google często 2-3 pierwsze linki z góry mają ikonkę ‚Ads’/’Reklama’. To znaczy, że jest to link sponsorowany. Jest to płatna forma reklamy w internecie, ale mimo wszystko warta swojej ceny. Oczywiście trzeba spędzić kilka chwil nad tworzeniem takiej kampanii, aby wszystko maksymalnie dopracować i dopasować. Nie jest to jednak nic, co mogłoby przerosnąć domorosłego użytkownika internetu.

Content Marketing

Ostatnimi czasy odpowiednia i wartościowa treść stała się jednym z kluczowych elementów efektywnego pozycjonowania, ale nie tylko. Użytkownicy internetu dużo częściej czytają merytoryczne i przede wszystkim przyjazne dla oka treści, aniżeli nieredagowane i niesformatowane steki zdań. Pamiętaj więc, aby pisać z głową, stosować się do zasad gramatyki, ortografii oraz interpunkcji.

Marketing medialny

No i wracamy do punktu wyjścia, do video reklam. YouTube można by podciągnąć pod social media, jednak w naszym mniemaniu to już jest coś więcej niż medium społecznościowe. Portal YouTube jest nie tylko portalem rozrywkowym, ale także naukowym, edukacyjnym, etc… można wymieniać w nieskończoność. Dołóż i swoją cegiełkę do tej wielkiej społeczności, zmontuj ciekawy, wartościowy film nt. Twojego produktu, technologii, marki, osoby. Buduj wokół siebie społeczność, która z czasem przekształci się w konsumentów.

Prostota monitorowania efektów

Następny ogromy plus kampanii reklamowych prowadzonych w internecie. Czy to Google Ads, linki sponsorowane na Facebooku czy Instagramie, reklama czy film na YouTube – w każdym z tych miejsc możemy prosto i wygodnie śledzić efekty promowania dzięki wbudowanym narzędziom analitycznym. Narzędzia te są w większości bardzo intuicyjne w obsłudze, a jedynie bardziej zaawansowane opcje wymagają od użytkownika nieco ponadprzeciętnej wiedzy i umiejętności.

2 myśli na “E-Marketing. Czym właściwie jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *